Program Resume

Program Summary

The Louisiana State University Law Center has one of the largest trial and appellate advocacy skills development programs in the nation, with thirty travelling external (inter-school) advocacy competition teams, a robust series of internal competitions, and an extensive roster of skills courses and intensive workshops.

Moot Court Program (Appellate Advocacy)

LSU’s nationally ranked Moot Court program sends 2Ls and 3Ls around the country to compete in appellate advocacy competitions. Selection for teams is done through a two-day tryout process that evaluates students on their brief-writing ability and oral advocacy skills. The Law Center sent teams to fourteen appellate competitions in 2015-2016.

The LSU Law Center also sponsors two internal competitions in appellate advocacy every year, the Robert Lee Tullis Competition and the Dean’s Cup Senior Appellate Challenge. Students are also encouraged to enroll in one of the Law Center’s appellate practice skills and seminar courses to complement their Moot Court experience.

Trial Advocacy Program (Trial Advocacy and Alternative Dispute Resolution)

LSU’s Trial Advocacy program sends second and third-year law students to a number of highly competitive trial advocacy and alternative dispute resolution competitions across the country. Many of the competitions in which LSU competes are invitation-only, and accept only a handful of schools with highly-ranked trial advocacy programs. Selection for interschool teams is done through a two-day tryout process that requires students to engage in simulated trial practice, including opening statements, closing arguments, witness examination, and evidentiary objections. The LSU Law Center sent teams to thirteen trial and ADR competitions in 2015-2016.

The Law Center also sponsors four internal trial advocacy competitions every year; two Ira S. Flory Mock Trial Competitions, one in spring and one in fall, an Arbitration Competition in the spring semester, and an Opening Statement Competition for second-year students in the fall semester. Students are encouraged to enroll in one of the Law Center’s many pre-trial/motion practice, trial advocacy, and ADR skills courses to complement their experience, all of which are taught by experienced adjunct faculty. All third-year students are also exposed to trial advocacy through the Law Center’s intensive NITA Trial Advocacy workshop, which is held every year during the fall semester.

Advocacy Program Successes

(Current as of June 15, 2017)

National Competitions – Championships:

  • Domenick Gabrielli National Family Law Moot Court Competition – National Champion, 2015-2016
  • Judge John R. Brown Admiralty Moot Court Competition – National Champion, 2015-2016
  • Judge John R. Brown Admiralty Moot Court Competition – National Champion, 2014-2015
  • Saluki Invitational Criminal Jury Trial Competition – First Place Tie, 2014-2015
  • National Pretrial Advocacy Competition – National Champion, 2013-2014
  • LSBA Mock Trial Competition – National Champion, 2012-2013
  • LSBA Mock Trial Competition – National Champion, 2009-2010
  • LSBA Mock Trial Competition– National Champion, 2008-2009
  • National Taxation Moot Court Competition – National Champion, 2008-2009
  • National Pretrial Advocacy Competition – National Champion, 2008-2009
  • LSBA Mock Trial Competition – National Champion, 2007-2008
  • National Taxation Moot Court Competition – National Champion, 2007-2008
  • National Environmental Law Moot Court Competition – National Champion, 2005-2006
  • International Criminal Law Moot Court Competition – National Champion, 2005-2006
  • National Taxation Moot Court Competition – National Champion, 2004-2005

National Competitions – Second Place, Finalist, Semi-Finalist, Quarterfinalist, or Octofinalist:

  • John Costello National Criminal Law Trial Advocacy Competition – Best Defense Team and Second Place Overall, 2016-2017
  • Judge John R. Brown Admiralty Moot Court Competition – Semifinalist, 2016-2017
  • National Entertainment & Communications Law Moot Court Competition – Octofinalist, 2016-2017
  • National Environmental Law Moot Court Competition – Semifinalist, 2016-2017
  • National Taxation Moot Court Competition – Semifinalist, 2016-2017
  • Peter James Johnson National Civil Rights Trial Competition – Quarterfinalist, 2016-2017
  • Schreck National Gaming Law Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2016-2017
  • ABA Arbitration Competition – Fifth Place, 2015-2016
  • FSU National Civil Mock Trial Competition – Second Place, 2015-2016
  • Jerome Prince National Evidence Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2015-2016
  • John Costello National Criminal Law Trial Advocacy Competition – Quarterfinalist, 2015-2016
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2015-2016
  • National Taxation Moot Court Competition – Semifinalist, 2015-2016
  • National Energy & Sustainability Law Moot Court Competition – Octofinalist, 2015-2016
  • Robert Wagner National Labor & Employment Law Moot Court Competition– Octofinalist, 2015-2016
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2014-2015
  • Thurgood Marshall Moot Court Competition (Federal Bar) – Octofinalist, 2014-2015
  • John Gibbons National Criminal Procedure Moot Court Competition – Octofinalist, 2014-2015
  • National Energy & Sustainability Moot Court Competition – Octofinalist, 2014-2015
  • Ruby Vale Interschool Corporate Moot Court Competition – Semifinalist, 2014-2015
  • ABA Arbitration Competition – Third Place, 2013-2014
  • Domenick Gabrielli Family Law Competition – Semifinalist, 2013-2014
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2013-2014
  • John Gibbons National Criminal Procedure Moot Court Competition – Octofinalist, 2013-1112014
  • John Costello Criminal Law Trial Advocacy Competition – Octofinalist, 2013-2014
  • NBLSA Frederick Douglass Moot Court Competition – Octofinalist, 2013-2014
  • National Energy and Sustainability Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2013-2014
  • National Environmental Law Moot Court Competition – Finalist, 2013-2014
  • National Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2013-2014
  • National Taxation Moot Court Competition – Third Place, 2013-2014
  • Ruby Vale National Corporate Law Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2013-2014
  • South Texas Mock Trial Competition – Octofinalist, 2013-2014
  • ABA Arbitration Competition – Fifth Place, 2012-2013
  • Federal Bar Association Thurgood Marshall Moot Court Competition – Octofinalist, 2012-2013
  • John Costello Criminal Law Trial Advocacy Competition – Second Place, 2012-2013
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2012-2013
  • National Child Welfare and Adoption Law Moot Court Competition – Octofinalist, 2012-2013
  • National Energy and Sustainability Competition – Third Place, 2012-2013
  • National Moot Court Competition – Octofinalist, 2012-2013
  • National Taxation Moot Court Competition – Second Place, 2012-2013
  • Ruby Vale National Corporate Law Moot Court Competition – Fourth Place, 2012-2013
  • ABA National Appellate Advocacy Competition – Quarterfinalist, 2011-2012
  • ABA National Arbitration Competition – Quarterfinalist, 2011-2012
  • Federal Bar Thurgood Marshall Memorial Moot Court Competition –, Quarterfinalist, 2011-2012
  • John Costello Criminal Law Trial Advocacy Competition – Quarterfinalist, 2011-2012
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Semifinals, 2011-2012
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Quarterfinals, 2011-2012
  • LSBA Mock Trial Competition – Second Place, 2011-2012
  • National Energy and Sustainability Competition – Second Place, 2011-2012
  • National Taxation Moot Court Competition – Third Place, 2011-2012
  • ABA First Amendment & Media Law Diversity Moot Court Competition – Semifinalists, 2010-2011
  • Domenick Gabrielli Family Law Moot Court Competition – Semifinalists, 2010-2011
  • John Brown Admiralty Moot Court Competition – Semifinalists, 2010-2011
  • LSBA Mock Trial Competition – Second Place, 2010-2011
  • NBLSA Frederick Douglass Moot Court Competition – Quarterfinalists, 2010-2011
  • National Energy and Sustainability Moot Court Competition – Second Place, 2010-2011
  • National Security Law Moot Court Competition – Semifinalist, 2010-2011
  • ABA Arbitration Competition – Third Place, 2009-2010
  • John Brown Admiralty Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2009-2010
  • Mardi Gras Invitational Sports Law Competition – Quarterfinalist, 2009-2010
  • Moot Court National Championship Invitational – Quarterfinalist, 2009-2010
  • National Pretrial Advocacy Competition – Third Place, 2009-2010
  • National Security Law Moot Court Competition – Semifinalist, 2009-2010
  • National Taxation Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2009-2010
  • TYLA National Trial Competition – Semifinalist, 2009-2010
  • International Criminal Law Moot Court Competition – Finalist, 2007-2008
  • Lone Star Classic Mock Trial Competition – Quarterfinalist, 2007-2008
  • National Sports Arbitration Competition – Second Place, 2007-2008
  • University of Puerto Rico Criminal Trial Competition – Semifinalist, 2007-2008
  • International Criminal Law Competition – Finalist, 2006-2007
  • Lone Star Classic Mock Trial Competition – Quarterfinalist, 2006-2007
  • NBLSA Frederick Douglass Moot Court Competition – Fourth Place, 2006-2007
  • National Environmental Law Moot Court Competition – Semifinalist, 2006-2007
  • National Environmental Law Moot Court Competition – Finalist, 2004-2005
  • National Environmental Law Moot Court Competition – Finalist, 2003-2004

National Competitions – Writing Awards

  • Judge John R. Brown Admiralty Moot Court Competition – First Place and Second Place Best Brief, 2016-2017
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – First Place Best Respondent Brief, 2015-2016
  • Jerome Prince National Evidence Moot Court Competition – Third Place Best Brief, 2015-2016
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – First Place Best Brief, 2014-2015
  • National Pretrial Competition – Fourth Place Best Brief, 2014-2015
  • ABA National Appellate Advocacy Competition – Fifth Place Best Brief, 2013-2014
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Second Place Best Respondent’s Brief, 2013-2014
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Fourth Place Best Petitioner’s Brief, 2013-2014
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Second Place Best Petitioner’s Brief, 2012-2013
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Third Place Best Respondent’s Brief, 2012-2013
  • National Moot Court Competition – Sixth Place Best Brief, 2012-2013
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Second Place Best Petitioner’s Brief, 2011-2012
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Second Place Best Respondent’s Brief, 2011-2012
  • National Energy and Sustainability Moot Court Competition – Second Place Brief, 2011-2012
  • National Energy and Sustainability Moot Court Competition – Second Place Brief, 2010-2011
  • International Criminal Law Moot Court Competition – First Place Best Brief, 2007-2008
  • NBLSA Frederick Douglass Moot Court Competition – First Place Best Brief, 2007-2008

National Competitions – Individual Advocacy Awards

  • Domenick Gabrielli National Family Law Moot Court Competition – Best Oralist, 2015-2016
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Best Oralist, 2015-2016
  • Judge John Brown Admiralty Moot Court Competition – Best Oralist, 2014-2015
  • John Gibbons National Criminal Procedure Moot Court Competition – Second Place Best Oralist, 2014-2015
  • The Jeffrey Miller Pace National Environmental Law Moot Court Competition – Best Oralist, 2014-2015
  • Saluki Invitational Criminal Jury Trial Competition – Best Oral Advocate, 2014-2015
  • National Energy and Sustainability Moot Court Competition – Top Ten Best Oralist, 2013-2014
  • Mardi Gras Invitational Sports Law Competition – Best Oralist, 2013-2014
  • National Pretrial Advocacy Competition Champion – Best Oralist, – 2012-2013
  • National Pretrial Advocacy Competition Champion – Best Oralist, – 2012-2013
  • National Energy and Sustainability Competition – Seventh Place Best Oralist, 2012-2013
  • National Energy and Sustainability Competition – Ninth Place Best Oralist, 2012-2013
  • National Energy and Sustainability Competition – Ninth Place Best Brief, 2012-2013
  • John Costello Criminal Law Trial Advocacy Competition, First Place Defense Team – 2012-2013
  • ABA Criminal Trial Advocacy Competition – Individual Advocate Award, 2009-2010
  • John Brown Admiralty Moot Court – Second Place Individual Advocate, 2009-2010
  • Lone Star Classic Mock Trial Competition – Best Cross Examination, 2009-2010
  • John Brown Admiralty Moot Court – Best Advocate, Final Round 2008-2009
  • John Brown Admiralty Moot Court – Best Advocate, Preliminary Rounds, 2008-2009
  • LSBA Mock Trial Competition – Best Student Attorney, 2008-2009
  • National Environmental Moot Court – Best Individual Advocate, 2008-2009
  • National Pretrial Advocacy Competition – Best Individual Advocate, 2008-2009
  • National Pretrial Advocacy Competition – Four Individual Advocate Awards, 2008-2009
  • National Taxation Moot Court – Best Individual Advocate, 2008-2009
  • University of Puerto Rico Criminal Trial Advocacy Competition – Best Cross-Examination, 2007-2008
  • International Criminal Law Moot Court – Best Individual Advocate, 2006-2007
  • National Taxation Moot Court – Best Individual Advocate, 2006-2007
  • National Trial Advocacy Competition – Best Closing Argument, 2006-2007

Regional Competitions – Championships:

  • Saul Lefkowitz Moot Court Competition – Regional Champions, 2014-2015
  • ABA Arbitration Competition – Regional Champions, 2013-2014
  • ABA Arbitration Competition – Regional Champions, 2012-2013
  • ABA National Appellate Advocacy Competition – Regional Champion, 2011-2012
  • ABA National Appellate Advocacy Competition – Regional Finalist, 2011-2012
  • Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition – Southwestern Super-Regional Champion, 2009-2010
  • ABA Arbitration Competition – Southern Regional Champion, 2008-2009
  • ABCNY National Moot Court Competition – Region VII Champion, 2005-2006; 2007-2008

Regional Competitions – Second Place, Finalist, Semi-Finalist, Quarterfinalist, or Octofinalist:

  • NBLSA Thurgood Marshall Mock Trial Competition – Southern Regional Semifinalist, 2016-2017
  • Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition – Southern Regional Semifinalist, 2016-2017
  • ABA National Appellate Advocacy Competition – Finalist, 2015-2016
  • ABA Arbitration Competition – Third Place, 2015-2016
  • National Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2015-2016
  • NBLSA Thurgood Marshall Trial Advocacy Competition – Quarterfinalist, 2015-2016
  • ABA National Appellate Advocacy Moot Court Competition – Semifinalist, 2014-2015
  • ABA Arbitration Competition – Semifinalist, 2013-2014
  • ABA National Appellate Advocacy Moot Court Competition – Octofinalist, 2012-2013
  • ABA National Arbitration Competition – Semifinalist, 2012-2013
  • Giles Sutherland Rich Memorial Moot Court Competition – Quarterfinalist, 2012-2013
  • National Moot Court Competition – Second Place, 2012-2013
  • National Trial Competition – Third Place, 2012-2013
  • ABA National Arbitration Competition – Second Place, 2011-2012
  • NBLSA Thurgood Marshall Mock Trial Competition – Third Place, 2011-2012
  • TYLA National Trial Competition – Semifinalist, 2011-2012
  • TYLA National Trial Competition – Quarterfinalist, 2011-2012
  • TYLA National Trial Advocacy Competition – Regional Semifinalists, 2010-2011
  • NBLSA Frederick Douglass Moot Court Competition – Regional Finalists, 2010-2011
  • ABA Arbitration Competition – Regional Semifinalists, 2010-2011
  • ABA Appellate Advocacy Competition – Regional Semifinalists, 2009-2010
  • ABA Arbitration Competition – Southern Regional Finalists and Semifinalists (2 teams), 2009-2010
  • ABCNY National Moot Court Competition – Region VII Semi-Finalist, 2008-2009
  • National Trial Competition – Region X Semifinalist, 2008-2009
  • Philip Jessup International Law Moot Court Competition – Southwestern Super-Regional Semifinalist, 2008-2009
  • Vis International Arbitration Competition – Southwestern Regional Finalist, 2008-2009
  • NBLSA Thurgood Marshall Trial Competition – Regional Semifinalist, 2007-2008
  • AAJ National Trial Competition – Regional Second Place, 2006-2007
  • NBLSA Frederick Douglass Moot Court Competition – Second Place, Southern Regional, 2006-2007
  • NBLSA Thurgood Marshall Mock Trial Competition – Regional Quarterfinalist, 2006-2007
  • AAJ National Trial Competition – Regional Semifinalist, 2005-2006

Regional Competitions – Writing Awards:

  • ABA National Appellate Advocacy Competition – Tenth Place Best Oral Advocate, 2015-2016
  • Philip Jessup International Law Moot Court Competition – Fifth Place Best Brief, 2015-2016
  • ABA National Appellate Advocacy Moot Court Competition – Fourth Place Best Brief, 2014-2015
  • ABA National Appellate Advocacy Moot Court Competition – Fifth Place Best Brief, 2012-2013
  • Giles Sutherland Rich Memorial Moot Court Competition – Best Appellant Brief, 2012-2013
  • National Moot Court Competition – Second Place Best Brief, 2012-2013
  • NBLSA Frederick Douglass Mock Trial Competition – Regionals First Place Best Brief, 2011-2012
  • ABA National Appellate Advocacy Competition – Regionals Third Place Best Brief, 2009-2010
  • Philip Jessup International Law Moot Court Competition – Second Place Best Brief, 2008-2009